Główna Charcik Włoski Moje charciki Hodowla Handmade Teksty O Nas Kontakt

Sangue Azzurro

it all revolves around the italian sighthounds
02.09.2021

Zręczność. Szybkość. Wytrzymałość. Podążanie za wabikiem-follow. Zaciętość

wyścigi

IMG_9824_XULIA2 SA

 

XULIA na Międzynarodowm Coursingu - Mistrzostwa Polski Swornegacie 2021

Xulia nie wypadła najlepiej. W dolnej części parkuru, gdzie jest spory spadek terenu i gdzie szczególnie ziemia był przemoczona i koziołkowało najwięcej chartów, również i ona się wywróciła i to boleśnie na grzbiet.

Z niepokojem, ale też wielką ciekawością obserwowałam dalszy jej bieg. Nie odpuszczała, w miejscu, gdzie zgubiła wabik, biegała w kółko, podskakiwała wysoko, chcąc go wypatrzyć. Ostatecznie zauważyła go i z zaciętością pobiegła do samego końca.

Dokładnie ten sam manewr zrobiła na coursingu w Czechach, gdzie w wysokiej trawie zginął jej z pola widzenia wabik. Podskakiwała jak kangur wysoko, chcąc za wszelką cenę odzyskać swoją zdobycz :)

 

IMG_9827_XULIA1 SA

 

Bardzo wierzę w Xulię, bo znam jej fizyczne możliwości i charakter. Wydaje mi się, że jest to jeszcze kwestia czasu, a w tej chwili braku ogłady. Xulia duzo żywiej i bardziej emocjonalnie reaguje na przynętę, niż Pema, spala się za szybko, "za bardzo chce". To trochę tak, jak świetny biegacz, nie może się już doczekać mety i tak przebiera nogami, że zwija murawę i się wywraca :) Ten przykład doskonale oddaje zachowanie Xulii na zawodach. Być może warto następnym razem zapewnić jej krótki bieg przed zawodami, rozładowując jej napięcie.

Będzie miała szansę się sprawdzić już niedługo na dwóch coursingach międzynarodowych, w Pomlewie na północy Polski i na Węgrzech, gdzie wybieramy się we wrześniu.

 

 ↓ Poniżej kryteria za jakie w danej kolejności oceniane są charty na zawodach.

3.7.1. Zręczność

Zręczność charta objawia się:

1. Przy każdym szybkim zwrocie psa spowodowanym ruchem wabika.

2. Podczas pokonywania przeszkód.

3. W sposobie chwytania/dopadania wabika, a szczególnie przy wykonaniu ślizgu za wabikiem.

4. Wówczas, gdy psy są w stanie szybko i umiejętnie zmienić kierunek, co szczególnie widać na zakrętach. Pies biegnie wydajnie (głowa niżej, sylwetka pełna sprężystości i widocznej energii przy każdym ruchu).

3.7.2. Szybkość

Szybkość jest niezbędna by dogonić przynętę . Uwidacznia się w tempie i wydajności pokonywania dystansu od momentu reakcji na pojawienie się wabika. Szybkość charta widać podczas całego biegu, ale szczególnie wyraźnie podczas chwytania wabika. Prędkość charta obrazuje szybkość ruchów i uzyskiwany postęp w ruchu. Sędzia musi wyróżnić psa, który biegnie „nisko”, dobrze się rozciąga i zagraża wabikowi. Ponieważ nie mierzy się czasu w ocenie prędkości, istotnym elementem jest to, w jaki sposób pies „przykłada się” do biegu i z jaką wydajnością przemierza trasę. Podczas sędziowania coursingu nie bierze się pod uwagę prędkości absolutnej, ponieważ prędkość charta musi być oceniana w porównaniu z konkurentem. Przy ocenie prędkości powinno się brać pod uwagę cechy charakterystyczne danej rasy. Nie wszystkie rasy osiągają tak samo wysokie wartości prędkości absolutnej. Ponownym wychodzeniem na prowadzenie (ang. „go-bye”) nazywamy sytuację, gdy chart znajdujący się na drugiej pozycji przyspiesza tak dalece, że zrównuje się ze swoim konkurentem i wyprzedza go. Takie wyprzedzanie może nastąpić na odcinku między dwoma kolejnymi blokami/rolkami.

3.7.3. Wytrzymałość

Wytrzymałość charta to zdolność zachowania dobrej kondycji fizycznej do końca biegu. Składają się na nią suma jego sił fizycznych i psychicznych. Pies, który przebiega całą trasę dynamicznie i na mecie nie wykazuje oznak zmęczenia, odznacza się dobrą wytrzymałością.

3.7.4. Podążanie za wabikiem [ang. follow]

Kryterium określane tym mianem to umiejętność psa do podążania za wabikiem i skupienie 100% uwagi na wabiku przez cały bieg. Prawidłowe podążanie psa za wabikiem charakteryzuje się :

1. Podążaniem za wabikiem podczas całego biegu i aktywnymi próbami złapania go; szybkimi reakcjami na zmiany kierunku i ruch wabika. 

2. Podążaniem dokładnie za wabikiem i próbami wykonania nagłego dynamicznego skoku by upolować przynętę [ang. jump to kill ], gdy się do niej zbliży.

3. Energicznymi i ofensywnymi próbami chwycenia wabika podczas całego pościgu.

4. Podążaniem za wabikiem bez wyraźnych prób przewidywania w jakim kierunku ten będzie zmierzał (przymus biegu zgodnie z układem toru - ang. course wise runnig ).

3.7.5. Zaciętość

Zaciętość pościgu niezależna jest od rodzaju podłoża (nierówności, przeszkody) i innych niespodziewanych zdarzeń takich jak wypadnięcie z zakrętu, upadek, stracenie z oczu wabika.

Zaciętość charta objawia się :

1. Na starcie :

• dużą koncentracją uwagi;

• wzrokiem skupionym na wabiku.

2. W czasie pościgu za wabikiem :

• ciągłe napieranie na wabik, zmuszające operatora maszyny do przyspieszania, by wabik nie został złapany przed końcem biegu;

• czyste, bez wahania, pokonywanie przeszkód;

• chęć dojścia wabika, gdy pies zostaje z tyłu.

3. W fazie chwytania wabika :

• w pełnej szybkości;

• rzucenie się na wabik ślizgiem na ziemię, nawet z utratą równowagi;

• usiłowanie chwycenia wabika, gdy ten już został złapany przez konkurenta.

784A1939_XULIA3 SA

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij