Główna Charcik Włoski Moje charciki Hodowla Handmade Teksty O Nas Kontakt

Sangue Azzurro

it all revolves around the italian sighthounds
18.11.2021

Pielęgnacja

zestaw obowiązkowy_Sangue Azzurro

 

Charcika włoskiego nie trzeba kąpać. Chyba, że się wytarza w czymś na spacerze, ale są to sytuacje incydentalne. Charcik włoski pozbawiony jest psiego zapachu, nie posiada podszerstka i przesiąka raczej zapachem otoczenia, płynami do płukania tkanin, zapachami z kuchni, czy domem właścicieli, ich perfumami.

Pod tym względem to bardzo czyste zwierzęta i w odczuciu przypominające również bezwonne koty.

Najwięcej trudności podczas pielęgnacji pojawia się przy zębach i pazurach. Pazury charcika rosną niezwykle szybko, od małego warto przyzwyczajać go do tego zabiegu raz w tygodniu, skracając je choćby o 2 mm. Bardziej chodzi tu o zwyczaj - rytuał, który powinien mu się od szczeniaka pozytywnie kojarzyć.

 

pazury-1

 

Ja swoje szczeniaki uczę od początku cierpliwości podczas obcinania pazurów. Zanim wyjadą do nowych domów, co tydzień mają cięte pazurki, czyli 11 razy. W wyprawce też oczywiście znaleźć można małe nożyczki. Nauka powinna się charcikowi pozytywnie kojarzyć. Warto mieć podczas obcinania pazurów kawałki np. ugotowanego mięsa drobiowego i nagradzać maluszka po każdym obciętym pazurze ( kiedy nie stawiał oporu i znosił zabiegi pielęgnacyjne spokojnie). Nagradzamy zachowania pożądane, wzmacniając je przy okazji nagrodą. To samo dotyczy mycia zębów i o ile na początku mija się trochę z celem, bo nagradzamy jedzeniem podczas szorowania ząbków ;) tak warto przynajmniej na początku (przez pierwszy rok) to robić, żeby charcika przyzwyczaić do obu zabiegów pielęgnacyjnych i utrwalić w nim na całe przyszłe życie pozytywne skojarzenia :)

60713735

 

Dorosły charcik włoski, który za nic w świecie nie da sobie obciąć pazurów, czy zajrzeć w zęby, nie należy do rzadkości. Proszę mi uwierzyć na słowo, że mimo gabarytów, to są bardzo silne zwierzątka i jeśli nie będą chciały obcinania pazurów, będą stawiały tak silny opór, że nawet w salonie pielęgnacji psów może być z tą czynnością problem. Jest też cała masa charcików panikarzy, wyjców i histeryków, które na sam widok nożyczek urządzą popis i płacz.

Jest to rzeczywisty problem w dorosłym życiu i należy za wszelką cenę nie doprowadzić do takiej sytuacji.

Każdy z nas jest zabiegany i sami nieraz zapominamy o regularności w przyjmowaniu suplementów, czy wizyt u dentysty. Uważam, że właściciel, który nie nauczy się sam obcinać charcikowi pazurów, nie będzie pamiętał, żeby raz w tygodniu podjechać do gabinetu weterynaryjnego na ten zabieg pielęgnacyjny.

 

Azu pazury_1Na zdjęciu obok przycinane są pazury mojego samczyka Azu. Od szczeniaka miał on bardzo długą linię rdzenia (macierzy). Obcinanie mu pazurów prawie nic nie daje, pazury zawsze wyglądają na zaniedbane szpony. Na szczęście ma je jasne i widać dokładnie gdzie kończy się rdzeń. Zazwyczaj jednak u charcików jest tak, że im częściej obcinamy (ale pod warunkiem, że prawidłowo, pod prawidłowym kątem), tym rdzeń nie przerasta, a nawet delikatnie się cofa.

Pazury nie powinny dotykać podłoża, jeśli pies stoi na wyprostowanych czterech łapach. Jeśli pazury dotykają podłoża, jest to sygnał, że zabiegi pielęgnacyjne zostały dawno zaniedbane.

Po przycięciu pazurów, warto jeszcze lekko opiłować je delikatnym pilnikiem, żeby nie miały ostrych krawędzi cięcia. Charcik znany jest ze swej impulsywności, dynamicznych skoków i radości okazywanej często drapaniem po twarzy właściciela. Piłowanie uchroni nas przed ranami ciętymi na twarzy i ciele :)

 

Zadbane zęby u charcika będą tylko od czasu do czasu wymagać wizyt na zabiegach ultradźwiękami (szczoteczką Emi Pet) w celu oczyszczenia głównie górnych kłów z kamienia nazębnego. Regularne szorowanie zębów (najlepiej codziennie wieczorem przed snem) spowoduje, że unikniemy przeprowadzania zabiegów stomatologicznych pod narkozą, a charcik będzie się cieszył pełnym uzębieniem do późnej starości, bez nadżerek i wypadającego języka.

Zabieg usuwania kamienia ultradźwiękami trwa od 5 min do 20 maksymalnie, jest bezbolesny i praktycznie bezstresowy dla charcika, który jest do tego typu zabiegów przyzwyczajony.

 

zęby-1

 

Pasty dla charcików powinny być enzymatyczne, specjalistyczne. Są dość drogie, ale warto zainwestować w te najporządniejsze. W naszej wyprawce właściciele dostają na start taką pastę wraz ze szczoteczką. Oprócz past, które ja stosuję (zdjęcie zestawu obowiązkowego na samej górze artykułu) jest jeszcze jedna rewelacyjna pasta - Virbac C.E.T 61oHloLQ0WL._AC_SL1024_

W przypadku kiedy widzimy drobne problemy, szczególnie początki chorób przyzębia, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w doskonały i skuteczny środek STOMAFERIN. W przypadku ostrzejszych objawów, stanów zapalnych przyzębia, odsłoniętych szyjek i bardzo brzydkiego zapachu z pyszczka, warto zaopatrzyć się w STOMORGYL. Zazwyczaj weterynarze zapisują ten antybiotyk na 5-7 dni maksymalnie. Jego działanie jest tak silne, że już po 48 h czuć i widać różnicę w charcim pyszczku, a objawy całkiem ustępują.

Zaglądajcie też w uszka charcika regularnie, szczególnie jeśli zaczyna się drapać. Może mieć tam brud, pasożyty, albo kleszcza. Czarna wydzielina może być oznaką złego żywienia, szczególnie tak się dzieje, jak właściciele karmią charcika wędlinami i wysoko przetworzoną żywnością. 

Chcę dodać na końcu, że nie jestem lekarzem weterynarii i artykuły, które piszę, opieram na własnych doświadczeniach z charcikami, okazać się może, że dla Twojego psa to nie będzie dobre rozwiazanie i nie musisz się ze mną zgadzać. Dzielę się tymi szczegółowymi opisami z zakresu tematów najczęściej poruszanych wśród właścicieli charcików, wierząc, że komuś się one mogą przydać i być pomocne.
Małgorzata

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij