Główna Charcik Włoski Moje charciki Hodowla Handmade Teksty O Nas Kontakt

Sangue Azzurro

it all revolves around the italian sighthounds
21.11.2021

Jaka obroża, smycz i szelki?

Rynek psich akcesoriów jest tak przesycony mnogością produktów, że nowy właściciel charcika może się czuć przytłoczony.

20200820_164932Ja chcę w tym krótkim wpisie polecić konkretne obroże na okres kiedy charcik będzie już dorosły. Taki komplet jest sporym wydatkiem ( galanteria skórzana drożeje z roku na rok - to samo z obrożami i smyczami dla psów), ale są to akcesoria, które wystarczą charcikowi na całe życie, solidne i jakościowe. Ja przede wszystkim skupiam się na bezpieczeństwie. Charcik musi być dobrze zabezpieczony, a odpowiednia obroża to podstawa. Znów muszę postraszyć, ale sporo maluszków ginie właśnie nie będąc odpowiednio zabezpieczonymi, albo mając na szyjkach złe obroże, które spadają im z głów.

 

Bezpiecznie założona obroża, to taka, która po zapięciu klamerki, ma jeszcze miejsce na palec, ale przy próbie ściągnięcia jej z głowy charcika, nie może przejść nawet jedno ucho. Jeśli przejdzie choć jedno ucho, nie jest ona bezpiecznie założona. Charcik nie może się w niej dusić i nie może ona go cisnąć, ale też w razie paniki obroża nie powinna się zsunąć przez głowę. Warto to kilka razy przetestować w domu i zaznaczyć markerem małą kropkę od środka, na którą dziurkę zapinamy naszemu maluszkowi obrożę.199016161_1690235967834341_5746720568928697852_nZrzut ekranu 2021-11-21 o 21.03.22

 

W mojej wyprawce kupuję właścicielom dwa rodzaje obroży, cienkie obróżki z miękkiego aksamitu na okres szczenięcy i obroże na okres kiedy charcik będzie dorosły. Przetestowałam wiele firm, większość z nich wciąż bardzo lubię, ale chciałabym jednak polecić tylko 3 firmy: Mundo GalgoHeyDog i Simpledith. Przede wszystkim w czasach, gdzie zalewani jesteśmy masowo plastikiem i tandetnymi wyrobami z poliestrowych taśm, pokrytych niczym innym, tylko pcv, warto wybierać świadomie akcesoria dla charcika z bardziej naturalnych tworzyw, jak choćby skóra, czy materiały.

big_IMG-5690

U mnie najlepiej jednak sprawdziły się na przestrzeni lat obroże skórzane z Mundo Galgo. Dokładnie model IG2 o wysokości 3 cm. Uważam, że dla charcika jest to idealna obroża, najbezpieczniejsza i najlepiej przez niego tolerowana. Obroża wykonana jest z grubejstThumbnailPlugin (5) skóry, ale mimo to w miarę miękkiej w odczuciu, na pewno nie obcierającej charciej szyjki. Obroże z gładkiej skóry łatwo utrzymać w czystości. Są niezniszczalne, bezpieczne, bardzo ładne, solidne i po prostu praktyczne! Uwielbiam także przepiękne skórzane obroże od Hey Doga i Simpledith, ale przy naszym trybie życia, trudnych terenach spacerowych typu las, błoto, pola, podmokłe łąki, zamszowa skóra nieco traci w kontekście użytkowości. Na pewno ich obroże dużo lepiej sprawdzą się w mieście, są niezwykle eleganckie. W Hey Dog oczywiście także można kupić obrożę dla charcika z gładkiej skóry, łatwej w utrzymaniu czystości. Najlepiej w tej sprawie napisać maila do właścicielki, a ona może wykonać obroże na specjalne zamówienie i wymiar, oraz określoną wysokość obroży. 

Skórzane obroże i smycze można też zawsze kupić na wystawach psów rasowych, szczególnie rangi CACIB, które organizowane są w każdy weekend w Polsce i zagranicą (w czasie, gdy nie było pandemii). Wówczas mamy wybór spośród wielu firm, prezentujących swoje bogate stoiska i możliwość dopasowania na żywo rozmiaru i modelu, to bardzo cenne. 

Dla charcika szczególnie polecam do kompletu skórzaną smycz typu rurka 0,6  przepinaną na dwóch końcach (jeśli masz dwa charciki), albo zwykłą, pojedynczą. Piękna smycz, nie plącząca się, idealna przy dynamicznym, zwariowanym charciku, który zanim nauczy się chodzić na smyczy, zaplącze sobie w niej 100 000 razy wszystkie łapy! Bardzo polecam!

 

Dodatkowo warto mieć szelki anty-ucieczkowe dla charcika. Mam takie od Modnej Kozy i z Mundo Galgo i szczerze mówiąc nie byłam w stanie wybrać, która firma robi lepsze. Obie wykonują te szelki na zamówienie, szyte pod indywidualny wymiar charcika i są uszyte naprawdę na najwyższym poziomie! od Modnej Kozy możecie też kupić przepiękne obroże materiałowe. 

228292281_4376087662480193_2497493501235019484_n

Szelki  anty-ucieczkowe przydadzą się, jeśli zabieramy charcika na coursing w obawie o jego gwałtowne reakcje na widok uciekającego wabika. Mamy wówczas pewność, że wyrywając się z impetem i szarpiąc, nie uszkodzi sobie kręgów szyjnych.

Szelki doskonale sprawdzą się także na rower, poranny jogging i naukę chodzenia na smyczy.

 

Ostatnim koniecznym elementem tego zestawu, będzie adresówka z numerem telefonu właściciela. Te najpiękniejsze i najsolidniejsze zamawiam od HeyDog, od Simpledith, z Allegro (przeźroczysta pleksi w formie kółka z laserowym grawerem) oraz z Miedzianki

 

Jeśli hodowca nie zadbał o to sam, koniecznie przypiszcie Państwo swoje dane do czipu charcika (czip znajdziecie w metryczce i książeczce zdrowia) w bazie SafeAnimal. Jeśli będziecie robić to samodzielnie, trzeba będzie zapłacić, dlatego powinien o to zadbać hodowca, który czipując swoje szczeniaki w danym gabinecie weterynaryjnym, ma nieodpłatną usługę. Wówczas przypisaniem czipów do danych właścicieli w bazie Safe Animals zajmie się weterynarz. 

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij