(Komentarz do wzorca FCI)
Przygotowali: Bitte Ahrens, Pierluigi Primavera i Marcello Poli
Tłumaczenie: Pierluigi Primavera i Marcello Poli w imieniu ENCI, marzec 2018.
Tłumaczenie na język polski: Malwina Stopyra
Rysunki: Bitte Ahrens
*Ważne!
Charcik włoski musi być postrzegany jako "wzór gracji i elegancji".
Charcik Włoski NIGDY nie może mieć proporcji ciała przypominających Greyhounda lub Whippeta.
Linia ciała musi być płynna, co znaczy, że Charcik Włoski NIGDY nie może mieć nadwagi. Kręgosłup, żebra i kości biodrowe powinny być zakryte i ledwo widoczne! Młode psy mogą czasem być nieco szczuplejsze, jednak NIGDY nie może to dotyczyć dorosłych.
Silver Atom UK Ch 1924
Przykład pięknego przedstawiciela rasy!
Eleganckie krzywizny i prawidłowe proporcje ciała.
W typie i jakości perfekcyjnie wpasowuje się również w obecny wzorzec FCI.
Defekty uzębienia, na które trzeba uważać u tej rasy:
Czasem widzimy psy ze zbyt krótką lub słabą szczęką dolną. Nie należy mylić tego z wystającym nosem, który daje wrażenie krótszej żuchwy.
Samiec o bardzo ładnej głowie, ALE jego dolna szczęka jest za słaba.
Oczy muszą być duże i okrągłe, ale nie osadzone głęboko. Daje to tej rasie typowy pobudzony, ale przy tym delikatny wyraz.
Ta suka ma zbyt małe, nietypowe oczy...
ALE
Należy zwrócić uwagę, że Charciki Włoskie często przymykają oczy podczas oceny na dworze, jako reakcja na słońce i może to dawać wrażenie,
że mają oczy w kształcie migdałów.
W razie wątpliwości należy ustawić psa w cieniu, by prawidłowo ocenić kształt oczu i wyraz.
Poprawna nasada szyi charcika włoskiego...
...w porównaniu z łagodnym przejściem u Greyhounda i Whippeta
Tzw. "owcza szyja" NIE jest poprawna.
Tułów musi dawać wrażenie zwartej, kwadratowej sylwetki.
Niestety często widzi się psy ze zbyt płaską linią górną, albo ze zbyt dużymi odmianami od wzorca. Najczęstsze jest gdy linia jest podwyższona w tylnej części, zarówno w stójce, jak i w ruchu, co kompletnie niszczy typową sylwetkę rasy.
POPRAWNA sylwetka Charcika Włoskiego.
Elegancka, harmonijnie zakrzywiona w kształcie litery S. Poprawne proporcje ciała. Ładna głowa i dobrze noszona szyja, która jest również wspaniale osadzona, poprawne, rozwarte kątowanie kończyn przednich i dobra długość nóg. Typowa linia górna i dolna. Poprawny, długi, opadający zad. Tylne kończyny są poprawnie kątowane, dobrze umięśnione i z nisko osadzonym nadgarstkiem. Ten pies jest zbudowany jak użytkowy chart i najpewniej posiada bardzo dobry ruch, zarówno w ringu jak i na wyścigach.
NIEPOPRAWNA sylwetka! Elegancka i zakrzywiona - tak, ale proporcje są kompletnie niewłaściwe!
Szyja tego psa jest nietypowa i źle osadzona. Przednie kończyny są za mocno kątowane. Krótkie przednie nogi i zbyt rozbudowana linia górna sprawia, że pies jest wyższy z tyłu niż w kłębie. Spadzisty, krótki zad, zbyt proste kolana i kątowanie nadgarstków. Najprawdopodobniej pies ma kiepski ruch z nietypowym prowadzeniem kończyn przednich i niewystarczającym kończyn tylnych.
Jedyny dobry punkt - płynna linia dolna.
Często widzimy duże odstępstwa, zarówno w proporcjach tułowia, jak i sylwetce!
Poniżej kilka przykładów:
Rysunek poniżej przedstawia typowy sposób, w jaki zimno i wiatr wpływają na sylwetkę Charcika Włoskiego! Ten pies mógłby w rzeczywistości być dość długi, z płaską linią górną i z dość przeciętnym kątowaniem! Zamiast tego daje tu fałszywe wrażenie bycia bardzo krótkim, zwartym i zakrzywionym z głębokim kątowaniem kończyn tylnych.
Klatka piersiowa Charcików Włoskich powinna być raczej wąska na przedzie i w tyle, ALE nie znaczy to, że mogą mieć kształt odwróconej litery V.
Nie mogą mieć wypełnionego frontu jak Whippet czy Greyhound, ale nie powinny też być zupełnie puste.
Standardy określają, że klatka piersiowa powinna głębokością sięgać łokcia. W rzeczywistości bardzo niewiele psów posiada tę pożądaną cechę. Większość Charcików Włoskich, mimo że mają klatkę piersiową o dobrej głębokości, nie sięga ona do łokcia, jako że ramię jest dość długie a kąt przedniej kończyny rozwarty.
Widziana z zewnątrz, co typowe również dla większych chartów, powinna mieć tylko delikatnie zaznaczone żebra, nigdy całych łuków żebrowych.
Linia dolna jest również niezwykle ważna dla ogólnej sylwetki. Długość mostka jest krótsza niż u Whippeta i Greyhounda.
I znowu mówimy o słynnym już kształcie litery S i tu chcemy widzieć krótki, ale łagodnie zarysowany mostek,
uwypuklający się i wznoszący bez żadnych przeszkód, aż do brzucha, który powinien być dobrze podkasany.
Kończyny przednie - wygląd ogólny:
Charcik Włoski jest psem długonożnym.
Nogi powinny być proste, mięśnie szczupłe, a kość elegancka.
Pazury powinny być dokładnie przycięte, inaczej łapy spłaszczają się.
Dość wąski front prowadzi często do krzyżowania się nóg podczas ruchu. Nogi powinny poruszać się równolegle i harmonijnie.
Poprawny front, gdzie odległość od podłoża do łokcia jest nieco większa niż od łokcia do kłębu.
Doskonały bark i ramię. Ładna, sucha i elegancka kość. Dość sztywny nadgarstek. Klatka piersiowa mogłaby być głębsza.
Kończyny tyle - wygląd ogólny:
Głęboko kątowane!
PRAWIDŁOWE
Widziane z tyłu - proste i równoległe
NIEPRAWIDŁOWE:
Charcik Włoski jest psem przeznaczonym do szybkiego biegu i bardzo ważne jest by ich tylne kończyny były mocne i solidne, jak u większych chartów. Musi poruszać się sprężystym (tanecznym) kłusem, robiąc długi i energiczny wykrok.
By to osiągnąć poprawne kątowanie kończyn tylnych jest niezbędne.
Charciki Włoskie są używane zarówno w coursingach, jak i w agility i posłuszeństwie (obedience), dlatego też bardzo ważne jest szukanie psów o solidnym, poprawnym kątowaniu.
NIEPRAWIDŁOWE
Niestety zły układ kończyn tylnych jest jednym z największych problemów tej rasy. Zdecydowanie zbyt wiele psów ma niepoprawnie kątowane kończyny tylne, co negatywnie wpływa na ich ruch. Rysunki obok pokazują często spotykane wadliwe kończyny tylne.
Wzorzec dość jasno opisuje łapy.
Wzorzec jest bardzo konkretny jeśli chodzi o wzrost.
32-38 cm to dość duża rozpiętość dla tak małej rasy.
Mimo, że standardy wzrostu są takie same dla psów i suk, ważne w tej rasie jest by samce i samice wyraźnie różniły się wyglądem i sylwetką.
Zawsze łatwiej jest znaleźć dobrych przedstawicieli rasy zbliżonych do górnej granicy wzrostu niż dobrej jakości małego psa. U mniejszych psów często występuje głowa w typie "toy" i zbyt delikatna struktura kości, co nie jest pożądane u Charcików Włoskich, chociaż powinny one zawsze być eleganckie. Waga powinna być uzależniona od wzrostu i kośćca (nieprzekraczająca 5 kg), ale Charcik Włoski NIE powinien być zbyt chudy, byle tylko zmieścić się w limicie wagi! Psy powinny być w dobrej kondycji, szkielet dobrze przykryty płynną linią mięśni. Nie mogą być widoczne kości miednicy ani żebra.
Elegancko uniesiona przednia łapa to bardzo typowa poza Charcika Włoskiego, zarówno gdy stoi, jak i gdy siedzi. Był w ten sposób malowany i przedstawiany przez całą historię rasy i jest to unikalna cecha, którą entuzjaści rasy chcieliby utrzymać!
Skóra powinna być cienka i dobrze przylegająca na całym ciele.
Nie jest łatwo opisać delikatności i miękkości w dotyku szaty Charcika Włoskiego. Szata powinna być bardzo krótka, jedwabista, o znakomitej strukturze i błyszcząca. Jakość włosa różni się nieznacznie w zależności od maści. Braki w owłosieniu, zwłaszcza na grzbiecie i udach, jest poważną wadą i może świadczyć o problemach zdrowotnych. Nie należy tego mylić z bardzo cienkimi włoskami na gardle i klatce piersiowej, co jest zupełnie normalne.
Charcik Włoski nie może mieć absolutnie żadnego śladu pióra na szyi, tylnej części ud i ogonie.
Nie może u nich być śladów po trymowaniu!
PRAWIDŁOWY
AKCEPTOWANY
Prawidłowe odmiany szarości
Prawidłowe odmiany izabelowatego
Prawidłowe odmiany izabelowatego (od żółtawego beżu do jasnego kremu)
Zwróćcie uwagę, że im jaśniejsze kolory, nos i wargi mogą by ciemnobrązowe bądź niebieskie!
Prawidłowe
Prawidłowe
Nieprawidłowe